09 Mart 2008

Angoulême 2008 altyazı’da

Corto Maltese desenleriyle süslenmiş toplu taşıma araçları, bina duvarlarını kaplayan esprili çizgi karakterler, kent merkezinin farklı noktalarında kurulmuş, ikisi dev ölçülerdeki on kadar geçici yerleşke ve bu yerleşkelerde renkli çizgi roman standları; başvuru kabul eden sanat okulları, Ulusal Kitap Merkezi gibi resmi kuruluşlar, çizgi karakterlerin 3D model ve posterlerini pazarlayan firmalar, Canson ve benzeri kağıt-kalem üreticileri, ve elbette çok sayıda yayıncı!

Sokaklarda gruplar halinde dolaşan, heyecanla tartışan tutkulu çizgi roman meraklıları; dünyanın dört bir tarafından gelen ama aynı dili konuşan insanlar... Sokakları yeni çıkan çr albümlerinin afişleriyle donatılmış 40 Bin nüfuslu bir şehir: İsteyenler Şirinler'in yaratıcısı Peyo’ya adanmış açık hava sergisinden nasiplenebiliyor.

Şehrin mağazaları bile çr salgınından nasibini almış; vitrinini Manara’nın fettan kadınlarından aldığı ilhamla süsleyen parfümeri veya Maltese’den hareketle tasarlanan Swatch dükkanına kadar akla gelebilecek her noktada bütün şehir bir çizgi roman evrenine dönüştürülmüş.
24-27 Ocak atarihleri arasında 35. kez düzenlenen Angoulême Çizgi Roman ve Animasyon Festivali, bu yıl Türkiye’den Murat Mıhçıoğlu tarafından izlendi. Rodeo Yayıncılık'ın Genel Yayın Yönetmeni olan Mıhçıoğlu, festivale dair izlenimlerini AltYazı dergisi için yazdı. Festivalin genel havasına dair canlı izlenimlerin yer aldığı yazıda ayrıca önümüzdeki yılın çizgi roman gündemine dair meraklılar için pek faideli tiyolar veriliyor.

Fransa’da yayına başlamak üzere olan le Strip ve Casamate dergilerinden, festivali Enki Bilal kapaklı çizgi roman özel sayısıyla karşılayan Beaux Arts’a; Thorgal’ın yazarı Jean Van Hamme’in sinema maceralarından , Jacques Tardi’nin yazıp çizdiği, Adèle Blanc-sec adlı seriyi yapımcı kimliğiyle sinemaya taşıma hazırlığında olan Luc Besson’a kadar çizgi roman meraklıları için enfes haberlerle dolu olan yazıya AltYazı’nın Mart sayısından ulaşabilirsiniz.

1 yorum:

Anonim dedi ki...

Hello I just entered before I have to leave to the airport, it's been very nice to meet you, if you want here is the site I told you about where I type some stuff and make good money (I work from home): here it is